Těžká doba

- historie kapely

Někdy od roku 1999 hrála parta kamarádů hudbu někde na pomezí folku pod názvem VIS. Kapela hrávala především v hospodě U Malinů v Ústí nad Orlicí.

Kolem roku 2003 se projevil příklon k rockovější orientaci a kapela si dala jméno Těžká doba a z původně folkového obsazení se z ní stala bigbítová kapela s přesahem do ostatních nepopových žánrů.

Kapela zkoušela v altánku hospody U Malinů. Protože bylo třeba nástroje vždy nosit s sebou na zkoušku, odpovídalo tomu i nástrojové obsazení.

a po příchodu Míry i

Veřejná vystoupení se skládala hlavně z hraní na vernisážích a podobných akcích.

Když na džembe vystřídal Míru Němce Hubas, postupně kapela zněla stále víc rockověji. Začalo se jezdit hrát do blízkého Polska, kde mladí lidé i dnes poslouchají rockovou a bluesovou muziku.

Někteří z členů by radši zachovali folkovější akustickou podobu a proto se postupně z kapely vytráceli, až na konci roku 2009 z kapely odchází jeden ze zakládajících členů – Karel Pokorný a s dalšími bývalými členy Petrem Kuldou a Járou Petrem zakládají kapelu pod názvem PPS.

S odchodem Karla, hlavní pěvecké hvězdy, nastal problém, kdo po něm tuto funkci převezme. Nakonec se k tomu odhodlal jeho syn Jan, jinak hráč na klávesy.

S odchodem ze zkušebny v altánku hospody U Malinů a posléze v DDM se naskytla možnost zkoušet s kompletní bicí soupravou. To umožnilo ještě větší příklon k rockovému podání skladeb.

Někdy kolem roku 2013 začal Honza, do té doby hlavní zpěvák, hrát ještě s plesovou kapelou, která ho začala vytěžovat do té míry, že občas nemohla Těžká doba vystupovat, protože kolidovaly termíny hraní obou kapel.

Proto se na zpěv vrhnul flétnista a saxofonista Mates. Za klávesy začala za nepřítomného Honzu vypomáhat Katka. A aby celý zpěv neležel jen na Matesovi, začala nám vypomáhat i Matesova žena Petra.

Hlas Petry byl nejen vítaným oživením kapely, ale také umožnil hrát písničky, které kvůli vysokým polohám do té doby nikdo nezazpíval, takže jsme konečně mohli zařadit např. i pár věcí od Led Zeppelin.